Freelance Yazarlık Nedir? | İçerik Sepeti İçerik Ajansı | İçerik Pazarlama Ajansı

Freelance Yazarlık Nedir?

Evet, nihai soruya geldik. Freelance yazar nedir? Nasıl rahat ve serbest bir şekilde evinizden yazarlık yapabilirsiniz, bu konuyu tartışıyor olacağız.

Öncelikle şunu belirlemeliyiz. Türkçe’ye ne kadar hakimiz? İnsanlar yazarlık yapmak niyetindeyken bu konunun ne kadar önemli olduğunu her defasında atlıyor. Hatta pek çok insan şu an çeşitli freelance yazarlık sitelerinde ve pazar yerlerinde nice satışlar yapıyor. Eğer niceliğe değil niteliğe önem veriyorsanız mutlaka bu işin tüm detaylarını öğrenmelisiniz. Öncelikle şu soruya bir cevap verelim:

Freelance Yazar Ne İş Yapar?

Freelance yazar, serbest bir şekilde çalışabilen, istediği lokasyondan müşterisine veya hizmet verdiği kuruluşa yazılarını teslim eden kişidir. Bu kişi kimi zaman kuruluşlardan kimi zaman ise şahıslardan yazarlık işi alır ve işi hakkı ile teslim ederse bu sipariş süreklilik oluşturur. Yazarlık sektöründe ilk gelen işin genellikle denemek amaçlı olduğunu bilmelisiniz. Eğer müşteriniz işinizi beğenirse size sürekli olarak sipariş verecektir. İstediğiniz lokasyon demişken şunu unutmayın: Kalabalık ve gürültülü ortam hariç…

Nasıl Freelance Yazar Olunur?

Aslında sonradan freelancer olmak zorlu bir süreç olabilir. Ancak doğuştan bir yeteneğiniz varsa ve siz bunu zaman içerisinde geliştirmişseniz çok rahat bir şekilde freelance yazar olabilirsiniz. Ancak her zaman doğa bize bu imkanı tanımayabilir ve sadece yetenekli olmak yetmez. Eğer bu uğurda çok azimli olduğunuzu düşünüyor ve hayatınızı bu şekilde idam ettirebileceğinizi düşünüyorsanız doğru yoldasınız demektir. Karar verme aşamasından sonra yapmanız gereken sadece düzgün Türkçe öğrenmektir. Eğer Türkçeyi gerçekten düzgün bir şekilde öğrenir, düzenli bir şekilde kitap okur ve sektöre girmeye çalışırsanız doğru yoldasınız demektir.

Sektör Terimlerini Öğrenin

Sektör terimlerini öğrenmeniz sizin açınızdan rahatlık sağlayacaktır. Aslında pek çoğu aynı gibi görünse de sektör içerisinde farklılaşmıştır.

İçerik Yazarı: İçerik yazarı her türlü içeriği müşteriye sağlayan kişidir.

Metin Yazarı: Metin yazarı reklam yazarı ile aynı işi yapar. Reklam, ürün ve benzeri türde içerikleri oluşturan kişilere metin yazarı denir.

Doğru Adımlar Atın

Bu mesleğe ilk adımını atanlar genellikle genç yaştaki kişilerdir. Genç kişilere ilk öneri doğru adım atmaktan geçmektedir. Freelance yazar olmak sizin için çok daha kolay olsa da bu işi icra ediyor olmak ve müşterileri memnun ediyor olmak o kadar kolay değildir. İş dünyası bambaşka bir dünyadır. Bu sebeple tabii ki yazarlık kariyeri düşünen kişilerin adım atması gerekir ancak doğru adımları öğrenmek çok önemlidir.

Eğer, freelance yazarlık iş ilanları şeklinde bir aramanız mevcut ise sizi bağlantıya alalım.

 

 

İçerik Pazarlamasına Hazır mısınız?

Neden birlikte çalışıp daha iyisini hedeflemiyoruz?
Hemen yan tarafta yazan numarayı arayın ya da aynı numaraya WhatsApp'tan yazın.
7 gün 11:00 - 24:00 Arası