Makale Nedir?

Makale, günümüzün en önemli metin çeşitlerinden bir tanesidir. Sektörümüzde çok daha farklı anlamlarda kullanılır makale ismi. İnsanlar yüz yıllardır makale kullanarak fikirlerini beyan eder, konu hakkında net bilgiyi karşı tarafa aktarırlar. Yaşadığımız şu günlerde artık makale net bilgiyi vermektense blog içerikleri ile spesifik metinlere dönüşmüştür. Makale nedir sorusuna yanıt arayanlar ise çok daha başka cevaplar arıyor, biliyoruz.

Makale Nedir?

Makale nedir sorusunun en net yanıtı: Konu hakkında uzman olan kişinin bir metin hazırlamasıdır. Bu metin bilgi vermek, herhangi bir görüşü savunmak ya da herhangi bir konuda fikir beyan etmek amacıyla uzunluğu fark etmeksizin oluşturulabilir. Makale adı genellikle Üniversite araştırma konularında hazırlanmış olan metinlerde kullanılır. Örneğin tez ödeviniz hakkında hazırladığınız metin bir makaledir.

 
Makale yazarı arıyorsanız İçerik Sepeti ile iletişime geçebilirsiniz. Aklınızdaki her soruyu yanıtlamak ve içerik ihtiyaçlarınızı karşılamak için hazırız.

Makale Hangi Bölümlerden Oluşur?

Makale giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmak zorundadır. Yarım bırakılan bir metin asla makale olamaz. Örneğin girişi yapılmış, gelişmesi verilmiş ancak bir sonuca bağlanmamış metin, makale olmamış daha doğrusu yarım bırakılmıştır. Bu sebeple giriş, gelişme ve sonuç bölümleri mutlaka oluşturulmalıdır.

Giriş Bölümü

Giriş bölümü adından da anlaşılacağı üzere makalenin giriş bölümüdür. Örnek vermek gerekirse girizgâh adı verilen, makalenin hangi konu veya konulardan bahsettiğidir.

Gelişme Bölümü

Gelişme bölümünde makalenin anlattığı konuları belgelerle kanıtlamak gerekir. Kanıtlar sunulur, karşılaştırmalar yapılır, yazılış amacı bir nebze daha ortaya çıkartılır. Makalenin orta bölümü olduğu için konu bütünlüğü net bir şekilde anlatılmalıdır.

Sonuç Bölümü

Sonuç bölümünü özel bölümü olarak düşünmek doğru olacaktır. Makalenizin gelişme bölümünde yer alan bilgileri bir kez daha hatırlatmak ya da vurgulanmak istenilen ayrı noktaları ele alınmalıdır. Makale bir sonuca bağlanılarak bitirilmelidir.

Makale Özellikleri Nelerdir?

Makale nedir gibi bir sorunun en önemli ayrıntısı ise makale özellikleridir.

  • Makale kesinlikle bilgi vermek amacıyla oluşturulan metinlerdir.
  • Yazarın ele almış olduğu konu bilimsel verilere dayanmalıdır.
  • Yazar makale içerisinde konuyu bilimsel kanıtlarla sunmalıdır.
  • Yazar eğer bir görüşü savunuyorsa tanık göstermek, örnekler sunmak ve konu hakkındaki diğer makaleler ile karşılaştırmak zorundadır.
  • Makale temel bir düşünceyi kapsamak zorundadır.
  • Makale konuyu anlatırken, kullandığı metotları açık bir şekilde belirtmek zorundadır.
  • Günümüzün açık kaynak en başarılı makalesi Bitcoin makalesidir.

Makale Nasıl Yazılır?

Makale nasıl yazılır sorusunun cevabı başlı başına bir sorundur. Tez ve ödev gibi makale ihtiyaçları olmaksızın blog içerikleri, web site içerikleri ve tanıtım içerikleri gibi içerik ihtiyaçlarınızı karşılamak için şu maddeleri öneri olarak alabilirsiniz:

  • Aranma hacmi yüksek başlıklar bulmak
  • Metin içerisinde en az 3 adet H2 başlık ve bir ana H1 başlık kullanmak mantıklı olacaktır. Ana anahtar kelimenize odaklanarak içerik üretmek gerekir.
  • Ama spam niteliği taşımadan bir metin oluşturmak için kullanıcının aradığı sorulara cevap vermek daha doğru olacaktır. Yoksa içeriğiniz bot içerik olmaktan farksız olacaktır.

Eğer makale nasıl yazılır sorusunu arıyorsanız ve daha sonra bu fikrinizden vazgeçip kendi adınıza makale yazacak birilerini arıyorsanız o halde en doğru adrese geldiniz. İçerik Sepeti, sizin adınıza makale oluşturabilir ve teslim edebilir.

Bizimle iletişime geçmek ve aklınızdaki herhangi bir soruyu sormak için canlı destek butonuna basabilirsiniz. Ya da makale siparişi sayfamızdan direkt olarak içeriklerinizi sipariş olarak bize iletebilirsiniz.