İnternette Satış Rekoru Nasıl Kırılır? Nasıl Daha Fazla Satış Yapılır?

İçerik ortalarında soru soruyoruz. Sorunun cevabını verebilen 3 kişiye bir hafta boyunca ücretsiz SEO uyumlu içerik hazırlıyoruz. İçeriğin tamamını okumaya özen gösterin.

İnsanlar çok büyük yanılgı içerisinde direkt olarak internete giriş yapıyor ve ürünlerini hızlı bir şekilde sergilemeye başlıyor. Oysa internette satış yapabilmek için gerçek bir pazarlama dâhisi olmak gerekir.

Örneğin; bir mağazaya gittiğinizde sizinle ilgilenen ve alışveriş deneyiminizi geliştirmeye yönelik girişimlerde bulunan bir mağaza çalışanı mı daha kolay satış yapar yoksa sizi görmezden gelen ve etrafındaki herhangi bir işle ilgilenen kişi mi?

Genellikle ilk seçenek olan sizinle ilgilenen çalışanın değerli olması beklenir haklı olarak.

İşte internet mağazanızı ziyarete gelmiş olan kişiler ile de aynı şekilde ilgilenmeniz ve onlara değerli içerikler sunmanız gerekir.

Örneğin, bu içeriği tamamı ile sosyal medya reklamlarından görerek geldiniz. Çünkü internette bir mağazanız var ve satış rakamlarınızı doğal olarak yükseltmek istiyorsunuz.

İçerik Sepeti bir içerik ajansı edası ile çalışan ancak daha çok verdiği hizmetlerin gerekliliğini yerine getirmeye çalışan en önemli içerik ajanslarından bir tanesidir.

Çünkü biz bir internet sitesinin ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik, e-ticaret sitesinin satış rakamlarını artırmaya yönelik, kurumsal internet sitelerin potansiyel müşterilerini kazanılmış müşteriye dönüştürmeye yönelik içerikler hazırlıyoruz.

Bu içeriği dikkatli bir şekilde okuyan ve içeriğin herhangi bir yerinde gizli kalmış sorunun cevabını sol tarafta yer alan WhatsApp butonu ile verebilen 3 kişiye 1 hafta boyunca günlük 300 kelime değerinde ücretsiz tam SEO uyumlu ve müşteri kazanımına odaklanmış içerik sunacağız. O halde hemen hazırlanın, soru herhangi bir yerde olabilir.

İnternette Nasıl Satış Yapılır?

İnternette satış yapabilmek için standart olarak ödeme sistemi olan, sipariş ve sepet seçenekleri olan, ürün özelliklerinin ve detaylarının yer aldığı, kullanıcıyı yormayan stabil bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız var.

Bir e-ticaret sitesinde ne olması gerekiyor ise bugün zaten en temel bir e-ticaret paketinde var. Ücretsiz olanlar dahil.

Ama asıl önemli olan bu değil, internette satış yapabilmek için e-ticaret sitesi bir araçtır. Ama asıl önemli olan kesinlikle kullanıcıya yani potansiyel müşterilere değerli içerik sunabilmektir.

Eğer siz bir e-ticaret sitesi içerisinde kullanıcılarınıza ve potansiyel müşterilerinize değerli içerik sunamıyorsanız kesinlikle satış yapamazsınız.

1.   İhtiyaç Olduğunu Hissettirin

Potansiyel müşterilerinizin neden bu ürünü sipariş etmeliyim sorusunu kendilerine sormalarına izin vermeyin.

  • Potansiyel müşterilerinize o ürüne ihtiyaçları olduğunu hissettirin.
  • İhtiyaç duyulduğunu hissettirebilmek için onlara değerli içerikler hazırlayın.

İnsanların büyük bir çoğunluğu ürün reklamlarında ilgisini çektiği için gelmiştir. Eğer 300 kişi tıklamış ve sadece 2 kişi alışveriş yapmışsa sorun, ihtiyaç olmadığındandır.

İnsanların “Bu ürüne ihtiyacım yok” cümlesini kurmasına izin verirseniz 300 kişiden sadece 2 kişi o ürünü satın alır.

Ama siz o ürünün açıklama kısmında o ürüne ne kadar ihtiyacı olduğunu anlatabilecek açıklamalar yazarsanız satış rakamlarınız o kadar yükselecektir.

2.   Sitenizde Vakit Geçirmelerini Sağlayın

İnsanların sitenizde daha fazla vakit geçirebilmeleri için onlara birbirinden değerli içerikler hazırlayın. Bunu zihninizde şöyle hayal edin: Bir lunaparka gittiniz ve içerisi boş. Burada durmanız için bir neden olabilir mi?

Lunaparka gitme amacınız orada eğlenecek araçların bulunmasıdır. Eğer orası boşsa orada durmanızı gerektiren bir durum yok.

İşte tam olarak bu şekilde hayal ettiğinizde e-ticaret sitenizin içeriğinin değerli olması gerekiyor. E-ticaret sitelerinin de blog içeriklerine ihtiyacı vardır.

Blog içerikleri tıpkı vücut sisteminde dolaşan kan gibidir. Kanın dolaşımına devam edebilmesi için ise blog sayfasının olması gerekmektedir.

3.   Görsel İçerikleriniz Kaliteli Olsun

Görsel içerikler bir e-ticaret sitesinin kalbidir. Kalbi koruyamazsak mutlaka ölüm gerçekleşecektir.

İşte bu nedenden ötürü e-ticaret ile uğraşmak ve ciddi boyutlarda satış yapmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli görseller kullanmalı ve potansiyel müşterilerinizi, müşteri haline getirmelisiniz.

  • Görseller ürünlerin daha kolay anlaşılması ve satışın hızlanmasına neden olur.
  • Görsel içerik sayesinde insanların satın alma kararı daha çabuk verilebilir.
  • Satın almadan vazgeçme oranlarının düşürülmesini sağlayabilmek için daha kaliteli fotoğraflar ve gerekiyorsa videolu içerikler sunulmalıdır.

4.   Reklam Hedeflemenizi İyi Optimize Edin

Reklam hedeflemelerinizin mutlaka iyi optimize edilmiş olması gerekmektedir. Hedeflemeler genellikle Türkiye > 18+65 yaş aralığı > kadın ve erkek > birkaç özel demografide kalabiliyor.

Eğer reklamlarınız sağlıklı bir şekilde optimize edilmez ise alakasız insanlara o reklamın gösterilme olasılığı çok yüksek. 1000 alakasız insan yerine 10 alakalı insana reklam gösterimi yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

5.   Reklam Metinleriniz Cezbedici Olsun

Google Ads, diğer arama motoru reklamları ya da sosyal medya reklamları ile mutlaka potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkmaya çalışıyorsunuz. İşte en büyük ikna etme yöntemlerinden biri reklam metinleridir. Reklamlarınızı 1000 kişi görüyor 20 kişi tıklıyorsa burada bir yanlışlık var demektir.

Şimdi sıra geldi soruya: E-ticaret ve diğer tüm internet sitelerinin neden blog sayfasına ihtiyacı vardır?

6.   Sitenizden Çıkılmasına İzin Vermeyin

Evet, bu en zor seçeneklerden bir tanesidir. Ama her e-ticaret sitesinde olması gereken önemli bir özelliktir. Bu genellikle masaüstü bilgisayarlarda daha kolay yapılabilen bir eklentidir.

Kullanıcı faresini sekme kapatma tuşuna doğru yaklaştırırken pop-up çıkar karşısına.

 

Pop-up içerisinde “Sitemizin XXX şeklinde kampanyası var” seçeneğini sunmamız ve çıkmak isteyen kullanıcıyı son kez ikna etmeye çalışmamız gerekir.

 

İçeriğin devamını mutlaka hazırlayacağız. Siz bu arada sorunun cevabını biliyorsanız sol kısımda yer alan WhatsApp butonu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İçeriğe İhtiyaç Varsa, İçerik Sepeti Var!