İçerik Ajansı Nedir? İçerik Ajansı Ne İş Yapar?

Aslında bu soruların cevabı apaçık ortadadır. Ama bariz bir şekilde anlatmak ve bir içerik ajansının ne tür sorumlulukları üstlendiğini sizlere ifade etmek istedik. İçerik ajansı da tıpkı diğer tüm ajanslar gibi işletmenizin, web sitenizin ve basılı medyalarınızın oldukça büyük sorumluluklarını üstlenir. Bu sorumluluklar bir içerik ajansı edasıyla yerine getirilirken aynı zamanda ihtiyaç ve aidiyet duygusu da karşılanır. O halde bir içerik ajansının görevlerini ve neden ihtiyaç duyduğumuzu hemen kısaca inceleyelim…

İçerik Ajansı Nedir?

İçerik ajansı tıpkı diğer tüm ajanslar gibi işletmelerin ve web sitelerin ürün/hizmet ihtiyaçlarını karşılar. Örnek vermek gerekirse bir reklam ajansı, işletmenin tüm reklam faaliyetlerini yürütür. İçerik ajansı ise yazılı ve görsel tüm içerik ihtiyaçlarını karşılayan bir ajans modelidir.

İçerik Ajansı Ne İş Yapar?

İçerik ajansı da buna benzer olmak kaydıyla bir işletme ya da web sitenin tüm yazılı içerik ihtiyacını karşılar. Bu okumakta olduğunuz içerik bir yazılı içeriktir. Tıpkı buna benzer içerikler üreterek müşterilerinin hizmet ihtiyaçlarını karşılar.

Kimler İçerik Ajansıyla Çalışmalıdır?

Bugün bir web sitesi olan herkes kesinlikle bir içerik ajansı ile çalışması gerekir. Bir web sitenin yazılı içeriğe mutlak surette ihtiyacı vardır. Vücutlarımızın su ve yemek ihtiyacı gibi, eğer web siteler içeriksiz bırakılırsa ölüme terk edilmiş olurlar. Bu sebeple dijital işletmeler, web siteler, haber siteleri, blog siteleri, kişisel siteler ve şirket web sitelerinin mutlaka bir içerik ajansı ile çalışması gerekir.

İçerik Ajansının Faydaları Nelerdir?

İçerik ajansları, müşterilerinizin aradığı cevapları net olarak bilemese de araştırma ve analiz yaparak bunları öğrenir. Müşterilerinizin, şirketiniz ya da ürün/hizmetiniz hakkında araştırıp bir türlü bulamadığı cevapları sizin web sitenizde bulabildiği bir içeriğe denk gelmeleri sizce ne kadar faydalıdır? Eğer bu soruya “Çok faydalıdır” cevabını veriyorsanız doğru yoldayız demektir. Ya da sizi Google gibi önemli arama motorlarında ön sıralara çıkartacak olan içeriklerin üretiliyor olması hiç zararlı olabilir mi?

İçerik, SEO İçin Önemli mi?

İçerik, SEO için önemli mi sorusunun cevabını şu şekilde verelim. Su içmek için bardak ne kadar önemli bir araçtır? Su içebilmek için bir bardak oldukça önemli bir noktaya sahiptir. Elbette bardak olmadan da su içilebilir ama bu çok zor ve aynı zamanda utanç verici bir davranış olabilir. İçerik olmazsa SEO olmaz desek daha yerinde olur. İçerik SEO’nun adeta kalbidir.  

İçerik Ajansı Fiyatları Nedir?

İçerik ajansı fiyatları çok değişkenlik gösterir. Ajansın markalaşma arzusu, mevcut müşteri portföyü ve iş hacmine göre fiyatlarda değişkenlik gösterebilir. Piyasa ortalaması 100 kelime bandında 3 TL ile 10 TL aralığındadır. Bir içeriğin 100 kelimesi için 2 ila 5 TL aralığında ödeme yapmak her zaman doğru bir hareket olmasa da ortalama fiyatlar bu şekildedir. Ama ajans olarak çalışan ve markalara hizmet veren bir içerik ajansının fiyatlarını uygun tutmaya çalışıp müşterilerine hizmet vermeye çalışması ise sadece İçerik Sepeti ile gerçekleşebilecek bir durumdur.

İçerik Üretmek Faydalı mıdır?

İçerik üretmek, web siteniz için oldukça faydalıdır. İçerik üreterek web siteniz güncellenir, Google web sitenizi daha sık taramaya başlar. Bu da size Google gibi önemli arama motorlarında sıralama kazandırır. Sıralama kazanmak demek ise trafik gelmesi demektir. Trafik gelirse okuyucunuz artar ya da potansiyel müşteri kitlenize kavuşursunuz. Bu sebeple içerik üretmek son derece önemlidir.